George Augustus Yeomans inscribed on reverse Carte-de-Visite (CDV). George Agustus YEOMANS.
George Augustus Yeomans inscribed on reverse Carte-de-Visite (CDV)

George Augustus Yeomans inscribed on reverse Carte-de-Visite (CDV)

Place Published: NP
Publisher: NP
Date Published: [1862]
Binding: No binding

2-3/8 x 3-1/2 inches. Carte-de-Visite (CDV). Front with type affixed "G. Augustus Yeomans, Odessa, C.W. Queen's College, 1862. On reverse inscribed, "Yours truly, Geo. A. Yeomans Odessa, Kingston, Ontario.

Very good condition.

George Augstus Yeomans was the son of David Prentice and Nancy (Guess) Yeomans, was born June 30,1845, in Easton, Pa. George immigrated from the United States in 1848. He made a public confession of faith in the First Presbyterian Church of Princeton,N.J., at the age of twenty. His preparatory studies were pursued in the Queen's College Preparatory School, Kingston, Can., and he graduated from Queen's University, Kingston, in 1863. He spent the next year in teaching. He began the study of theology in Queen's College, spending a year there, 1864-65. Entering the Seminary at Princeton in 1865, he took the full three years' course there, graduating in1868. He was licensed by the Presbytery of New Brunswick, April 18, 1867, and ordained by the Presbytery of Hamilton of the Presbyterian Church of Canada in connection with the Church of Scotland, Sept.22, 1869, being at the same time installed pastor of the church at Winterbourne, Ontario, Can., from which he was released April 25, 1876. After this he served the following churches in Canada: pastor at Dunnville, from April 25, 1876 to Dec. 10, 1886; stated supply at Harrowsmith, 1887-89 ; pastor at Wiarton, from Dec. 30, 1889 to July 1893 stated supply of various churches from 1893 to 1901 ; stated supply at Deseronto, 1901-04; stated supply at Byng Inlet, from December 1904 to May 1906; stated supply at Spanish Mills, from December 1906 to December 1907, and stated supply at Bala, from December 1907 until installed its pastor in May 1908 and serving this church until his death, which occurred Jan. 16, 1911, in Bala, Ontario, Can., of paralysis, in the 66th year of his age. He occupied his pulpit the day before his death. He was buried in Berlin, Can. He published a number of sermons by request in the newspapers. He was married Nov. 14, 1872, in Conestogo, Ontario, Can., to Sophronia Hendry, who, with two sons and one daughter, survives him.

Quoted from Necrological reports AND ANNUAL PROCEEDINGS OF THE ALUMNI ASSOCIATION OF PRINCETON THEOLOGICAL SEMINARY VOLUME IV 1910-1919
Very Good. Item #8165

$95.00 USD
$119.47 CAD

See all items in Canadiana, Ephemera, Photography
See all items by